Novinky

14.02.2021 14:24
Ve dnech 21. až 23. května se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím 85 na...
31.01.2021 14:40
V roce 2021 zahájíme nový běh dvouletého studia "Ošetřovatel kopyt", podle situace buď na jaře nebo na podzim (podle možností cestování a aktuálně platných pravidel). Více informací najdete...
14.12.2020 13:34
Ve dnech 29. až 31. ledna se uskuteční další seminář Život se zdravými kopyty. Institut celostní péče o koně,o.p.s. Statek Malčany, obec Čím (okr.Příbram) na Google maps k nalezení pod Čím 85 na...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zdravý kůň má zdravá kopyta

Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.

 

Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je

odstranění problémů místo léčby příznaků

Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:

Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.

Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.

Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.

Institut celostní péče o koně, o.p.s.

Metoda Dr. Strasserové

Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou  stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.

Vítejte!

Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.

Dotazy a názory

Laikum se to tezko vysvetluje

Gonzales | 16.01.2013
MVDr. Strasser ma dostatecne teoreticke znalosti a diky tomu, ze se problematice onemocneni kopyt venuje vice nez 30 let i dostatek praktickych zkusenosti, coz se da rict jen o malo kterem veterinari. Ani napr. Pete Ramey, Jaime Jackson, Brian Hampson PhD nemaji dostatek teoretickych znalosti - na pomoc si musi prizvat veterinare, takze v podstate jsou zavisli na jeho vysvetleni - nazoru. Na rozdil od nich MVDr.Strasser pochodum - pohybu v zivich systemech rozumi na urovni fyzikalniho pohybu - fyzikalnich zakonu. Podkovari, kopytari sice maji prakticke zkusenosti, ale nemaji teoreticke znalosti. Bez teorie to nejde, to by jsme nemuseli vubec chodit do skoly - medicina by se nemusela studovat 5 - 6 let, stacil by na to 3 lety ucebni obor. Cim chce clovek byt lepsi praktik tim musi byt NAPRED lepsi teoretik. Pan Vydra rika, ze vse funguje podle fyzikalnich zakonu - ma pravdu, ale mel by to vice rozvest, aby dokazal, ze vi o cem mluvi, pak by ho mozna poslouchalo, jako znamou osobnost, vice lidi a tim by mohl pomoci vice konim od podkov, udidla a zavrit pusu tem, kteri neuznavaji nazory MVDr.Strasser.

Ten kdo se chce vyjadrovat k prirode, zivym systemum - organismum, musi nejprve znat jak probiha pohyb hmoty na te nejzakladnejsi, nejnizsi urovni a to je pohyb fyzikalni.

Proto prirodu, vesmir, planety nezkoumaji chemikove ani biologove, ale fyzikove.

VSE ZJEDNODUSENE:

1. Pohyb fyzikalni - je pohyb zakladnich stavebnich castic hmoty - atomu - (ATOM je nejmenší castice běžné hmoty, částice, kterou už chemickymi prostředky dále nelze dělit ovšemi fyzickymi ano.), elementarnich castic, iontu atd. Na teto urovni dochazi ke kovalentnim vazbam - tento typ vazby je typicky pro vazby atomy v organickych molekulach - aminokyseliny. Pro pochopeni teto vazby je trba znat strukturu atomu.

2. Pohyb chemicky - zahrnujici chemicke procesy, dostavame se na uroven molekul a makromolekul - bilkoviny.

3. Pohyb biologicky - zde se dostavame na uroven BUNKY, ktera je zakladni stavebni a funkcni jednotkou zivych organismu. Uvnitr bunky, v jejich organelach, probihaji velice slozite chemicke pochody - proteosynthesa napr. karatinu na ribosomech Golgiho aparatu, "vyroba" energie oxydaci glukozy v mitochondriich a dalsi.

4. Pohyb spolecensky - vcelstva, mraveniste, lidska spolecnost - je nejvyšším, nejsložitějším druhem pohybu hmoty, jaký byl dosud poznán, ale ten uz nas tak nezajima.

VELICE zjednodusene rekapitulace.

ad 1. Kovalentni vazby zprostredkuji spojeni atomu prvku - uhlik, vodik, sira, dusik,kyslik a vznikaji napr. aminokyseliny.

ad 2. a 3. Spojovanim aminokyselin do retizku uvnitr bunky (proteosynthesa) vznika primarni struktura, natocenim aminokyselin a retizku v prostoru vznika sekundarni a tercialni (disulfidicke mustky) struktura makromolekuly bilkoviny napr. KERATIN. Spojenim makremolekul vznika kvarterni struktura bilkoviny napr.KOLAGEN, HEMOGLOBIN.

Myslim, ze vetsina tech, kdo pomlouvaji MVDr.Strasser a ty kdo s ni souhlasi, o tomto nemaji ani paru.

Nasledky schvaceni

gonzales | 01.02.2013
1. vzkaz
- valach 18 let, pred 5 lety sundany podkovy, hodně se mu prohnula stěna na vnější straně, začala praskat, málo mu dorůstá rohovina. Nyní aktuálně absces na pravé pření.
- není na co upravovat, když mu neroste rohovina.
2. vzkaz
No a včera ještě dva další koně po dlouhodobém nošení podkov... :-( a opět to samé - nulové patky...???
3. vzkaz
-je na tom tak, že patky naprosto neexistují a kobyla bez podkov není schopna chodit.
4. vzkaz
Mám stejný problém jako Dana - mému koni neroste stěna, má plošší kopyta...

Tyto vzkazy maji spolecne:
- kun byl v minulosti NAKOVAN
- porucha KVALITY rohoviny - prohnuti steny, praskliny
- porucha KVANTITY rohoviny - malo dorusta, nulove patky, neroste stena

Pro laminitis je tipicke mimo jine ze:
-mírnějších forem laminitidy si ani nemusíme všimnout.
-kůň přenáší váhu na patky, aby odlehčil špičky kopyt.
-koně při pohybu často došlapují nejdříve na patky
-nemoc bile cary - rozšířená bílá čára s krvavými místy nebo abscesy.

Etiopatogenese je nauka o mechanismech VZNIKU, PRUBEH a ZAKONCENI
nemoci. Pochopení mechanismů nemoci je důležité při volbě správné TERAPIE a pochopeni NASLEDKU nemoci, v nasem pripade - PROC roste tak MALO a NEKVALITNI rohoviny. Samozrejme je treba dobre znat ANATOMII a HISTOLOGICKOU stavbu prislusnych tkani v nasem pripade tkani, ktere se ucastni na tvorbe rohoveho pouzdra:
1. pokozka - epidermis - cim je tvorena, co vytvari a co k tomu potrebuje
2. skara - dermis - cim je tvorena, jaka je jeji funkce

Jestli bude dostatek kvalitni rohoviny, nebo nedostatek nekvalitni rohoviny po probehlem schvaceni zavisi mimo jine na PROGRESIVNICH zmenach, ktere vedou k úplne obnove tkáni a buněk, buňkami a tkání identickou ci POUZE k nahrade poskozene tkane, tkani menehodnotnou - vazivovou jizvou.
Obnoveni poskozenych tkani a bunek je dvojiho typu, dvoji KVALITY.
1. uplna REGENERACE - tuto schopnost ma dlazdicovy epitel (epidermis), ale uplne regeneruje jen tehdy pokud je zachovana BAZALNI membrana - pak je schopen produkovat DOSTATECNE mnozstvi KVALITNI rohoviny.
2. neuplna regenerace - REPARACE - hojeni jizvou - vznika tkan MENE hodnotna - bunky, ktere tvori vazivovou jizvu NEJSOU schopny produkovat ROHOVINU.

PODKOVA sice drzi stenu "pohromade", ale vytvori se TESNE kopytni pouzdro s vysokymi patkami, to vede k omezi prutok krve ve skare (ischemie ruzneho stupne) a vytvori se tak podminky pro schvaceni -dystrofie az vaskularni atrofie bunek skary i epidermis. Pak staci i slabsi podnet - zdrave kopyto s dobrym prutokem krve by to zvladlo, aby schvaceni i nepozorovane probehlo. Jestlize schvaceni bylo maleho rozsahu, takze byla zachovana bazalni memebrana muze dojit k uplne regeneraci epidermis a pak je tvoreno dostatecne mnozstvi kvalitni rohoviny. Kdyz je poskozeni vetsiho rozsahu - zanikne bazalni membrana - dojde pouze k REPARACI - v miste poskozeni se vytvori vazivova jizva, ktera netvori rohovinu = nedostatecne mnozstvi nekvalitni rohoviny - prohnuti steny, ploche chodidlo, praskliny, rohovina malo dorusta - neroste stena, nulove patky, abscesy. Take jsou vytvoreny podminky pro opetovny RELAPS laminitis.

Opet souhlasim s MVDr.Strasser ze, pro spravnou lecbu je velice dulezity pohyb a strava - dostatek zivin (bilkoviny, mineraly) aby mohla probehnou pokud je to jeste mozne UPLNA REGENERACE bunek, z vitaminu hlavne vit. A a C maji vztah k ektodermu - vnejsi zarodecny list ze ktereho vznika epidermis.
Záznamy: 507 - 508 ze 552
<< 252 | 253 | 254 | 255 | 256 >>

Chcete pomoct koním i lidem?

ICPK pomáhá koním znovu chodit a déle žít.

Vzdělává lidi, aby dál pomáhali koním.

Chcete přispět k této činnosti?

Podpořit léčbu koní na klinice nebo další vzdělávání lidí od koní?

Přispějte na č.ú. 77667778/5500.

Za všechny koně i lidi děkujeme.

Užitečné info

AKTUALIZACE:

Výukové materiály pro studium ortopedii kopyt nyní vyšly jako kniha.

Knihu je možné získat v  Institutu celostní péče o koně .

  

Náhled knihy - klikněte na obrázek


V reakci na články a diskuze na Equichannelu, pro "nevěřící Tomáše" dokládáme existenci výukových skript v češtině a veřejně dostupné video s ukázkami vyléčených koní (v němčině).

 

skripta_obsah.pdf (1 019,2 kB)

 video: Katla-Fallstudie-Hufrehe-laminitis 

Kontakt

Institut celostní péče o koně, o.p.s. Malčany 85
26203 Čím
.602211680 info@strasser-kopyta.cz